Současnost obce
Obec Bělá u Jevíčka se rozkládá v malebném údolí Malonínského potoka v nadmořské výšce 396 m. Nachází se 6 km západně od města Jevíčka a 14 km jižně od města Moravská Třebová. Rozloha obce činí 969,17 ha a skládá se ze dvou částí - Bělé u Jevíčka a Smolné. V současné době zde žije 361 obyvatel (stav ke dni 1. 1. 2023), z toho 186 mužů a 175 žen.

V budově obecního úřadu nesídlí jen zastupitelstvo a zaměstnanci obce, ale nachází se v ní také kadeřnictví, místní knihovna a konají se v ní různé kulturní akce. V obci lze dále nalézt obchod se smíšeným zbožím a hostinec. V roce 2004 byl vybudován ve středu obce park a v roce 2013 dětské hřiště.


         

Na okraji obce se nachází motokrosová trať - Bělovská rokle, na které se pořádají motokrosové závody a závody čtyřkolek. Na motokrosové trati se také již 2x uskutečnila Traktor road party.

Každoročně se v naší obci konají různé tradiční akce mezi něž patří např.:

Dále se tu pořádají zájezdy na zahradní výstavu FLORIA, zájezdy do vinných sklípků nebo zájezdy do ostatních obcí nesoucích název Bělá.

Dne 24. srpna 2002 proběhlo svěcení praporu obce Bělá u Jevíčka při tradiční pouťové mši u kostelíčka sv. Bartoloměje.

V roce 2014 firma Rostislav Bouchal-BOROKO vyměnila technické vybavení obou zvonů nacházejích se kapličkách v Maloníně a ve Smolné. Žehnání obou kapliček, panem farářem Mgr. Alešem Vrzalou z Velkých Opatovic, se konalo dne 25. dubna 2015.