Turistika
Naučná stezka Bělásek
Projekt naučné stezky Bělásek byl navržen v roce 2007 během pobytu žáků v ekocentru v Bělé u Jevíčka. Realizován byl ve spolupráci Ekocentra Renata, ZŠ Jevíčko a Gymnázia Jevíčko. Na Den Země, 22. dubna 2008, byl ve školní zahradě v Jevíčku slavnostně zasazen strom naučné stezky – okrasný mirabelan červený. Od toho dne začaly přípravné práce na stezce – plánování v terénu, shromažďování informací, výběr fotografií, besedy s pamětníky, vytvoření loga stezky, atd. Žáci ZŠ se věnovali jednotlivým zastavením stezky (stará dálnice, léčebný ústav, těžba jílovců, Mařínské hradisko, gotický kostelíček, obec Bělá, …) a studenti Gymnázia Jevíčko přispěli informacemi o Slunci a planetách Sluneční soustavy. Stezka začíná u Ekocentra Renata v Bělé u Jevíčka, kde se dočtete informace o Slunci a končí u školní zahrady v Jevíčku informacemi o planetě Neptun. Díky nadšenému zapojení žáků do příprav vznikla unikátní naučná stezka, která přibližuje krásy a historii krajiny kolem Jevíčka všem návštěvníkům toho malebného regionu.

Na následující mapě jsou zachycena místa, kde se nachází jednotlivé panely naučné stezky Bělásek.
1. Ekocentrum Renata 2. Bělá u Jevíčka 3. Historie těžby jílovců
4. Mařínské hradisko 5. Léčebný ústav 6. Kostel sv. Bartoloměje
7. Malá Haná 8. Německá dálnice 9. Základní škola Jevíčko


Realizace naučné stezky Bělásek byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.


Cyklotrasa č. 4066 Jevíčko - Velké Opatovice
Krátká cyklotrasa spojující dvě moravská města Jevíčko a Velké Opatovice je vhodná pro všechny typy bicyklů. Trasa překonává zalesněný masív nad Smolenskou přehradou se sanatoriem a vede příjemnou lesnatou krajinou.

Průběh cyklotrasy:
  • 0,00 km Jevíčko
  • 4,50 km Smolná
  • 7,00 km Velké Opatovice

Parametry trasy:
  • Obtížnost: střední (mezi Smolnou a Velkými Opatovicemi výrazný kopec)
  • Délka: 7 km
  • Značení: silniční
  • Komunikace: silnice III. tř.
  • Povrch: asfalt